כיצד לסדר ולטפח את השיער

כיצד לסדר ולטפח את השיער - אמיר אליהו

קבלו אקסיומה: נשים עם שיער חלק מתקנאות בשפע מתולתל ואילו נשים עם שיער מתולתל בוהות בעיניים כלות בקולגות החלקות, בעודן מסננות לעברן מילות תוכחה. "את לא מבינה מה אני עוברת איתו" הוא משפט שממולמל ברחבי תבל בתדירות של 1 לשנייה. אם להודות על האמת, חבל שזה המצב. הרעמה המתולתלת ניתנת לעיצוב בלא מעט מראות וסגנונות. היא בעלת נוכחות מתמדת ובעזרת טיפול קליל יכולה להפוך לסמל מסחרי של נשיות מתפקעת. 

 

הגיע הזמן שמתולתלות יפסיקו לבכות על מר שורשיהן. ישנם כמה צעדים פשוטים בהם ניתן לנקוט כדי לטפח את השיער. צעדים אלה יקלו עליכן את התחזוק היומי וידללו את הרצון לקטר ולהזדעק מול הראי הביתי. כידוע, השיער המתולתל או הגלי נבדל מהשיער החלק במרקמו. 

 

כעיקרון, הרכבו של שיער מתולתל זהה לשיער חלק. שני הסוגים נבדלים ביניהם בשוני בצורת בלוטת השיער, הנקבעת לפי גנטיקה. בשיער מתולתל ישנו ריבוי של קשרי SS - הקשרים שהפחמן יוצר עם עצמו. ריבוי הקשרים יוצר נפח ומכאן גם שיער מתולתל. כך, באזורים שונים בעולם ניתן למצוא סוגי תלתול (או חלקות) שונים. אלה נקבעים על פי מהלכי הגנטיקה והברירה הטבעית. אין פלא, למשל, שישנו ריבוי של שיער חלק ודליל יותר בדרום מזרח אסיה או שבאפריקה צפוי יותר לראות ראשים המכוסים בשפע מתולתל וסבוך. אז מה הן הבעיות שחשות בעלות השיער המתולתל? מה גורם להן להזדעק מול השפע שעל ראשן? 

 

שיער מתולתל ידוע בקשרים, חשמל סטטי, יובש ונפח. למרות זאת, במקרה של העונות האחרונות (וסביר כי גם אלה העתידות לבוא), הנפח המתולתל הוא יתרון עצום בכל הנוגע למראה עדכני. כמעט כל המגמות המגיעות בכיוונכן בחורף הנוכחי, למשל, מותאמות להפליא לרעמה שופעת. אם תקדישו פעם בשבוע לטיפוח השיער, תוכלו לגלות תוצאות במהירות. אז נכון, השקעה אולי עשויה שלא להתאים למי שאין לה סבלנות להתעסק בקרקפת. מצד שני, קיטורים בלתי פוסקים מזיקים לעור הפנים. 

 

איך שלא תהפכו זאת, השיער המתולתל דורש טיפוח ביתי. תעשו את החישוב בעצמכן. הנה כמה טיפים שיקלו עליכן את היומיום. 

ניתן להתחיל בכמה מצרכים שחייבים להיכנס לחדר האמבטיה הביתי: קרם לחות, סיליקון, מוס ודיפיוזר. התכשירים הללו בונים מסביב לתלתל מעטפת שמעניקה לו גמישות ואחידות. הדיפיוזר למשל, המתחבר למייבש (פן), סוגר את התלתל ומעניק לו נפח אלגנטי ומרבי. בכדי להגיע לנפח מינימלי, יש לוותר על הדיפיוזר במהלך הטיפול. 

 

בכל הנוגע לסירוק, מומלץ לעשות זאת כשהשיער רטוב. כך, ניתן להימנע מפתיחת תלתלים ולהפחית את החשמל הסטטי. כמו כן, אסור לייבש שיער מתולתל בעזרת ניעור חזק של מגבת. לא מומלץ גם לכרוך את המגבת סביב השיער, שכן כך נשברים וניזוקים התלתלים. פעם בשלושה חודשים, אגב, מומלץ גם לגזור קצוות. קחו כדוגמה שתי נשים חזקות שהתקבעו בתודעה הישראלית גם בזכות הנעשה שעל ראשן: לליאורה ריבלין יש שיער מתולתל ומלא נפח. לעומתה, תיקי דיין נושאת רעמה קצת יותר גלית ועם פחות נפח. גם סגנונה של יובל שרף, למשל, אשר קיבלה תווית של אייקון סטייל בתקשורת הישראלית, קרוב יותר לזה של דיין. 

 

לנשים עם שיער הדומה יותר לזה של שרף או דיין, מומלץ להעדיף מוסים (או חומרים אחרים המעניקים עיבוי לשיער) על פני קרמים לטובת יצירת נפח. עבור נשים אשר סגנונן דומה יותר לזה של ריבלין, כדאי לנקוט בגישה ההפוכה, קרי, להעדיף קרמים אשר ימזערו את הנפח. 

 

בהמשך לכך, כשאתן מגיעות למספרה, חשוב לזכור כי גם אם ינסו לשכנע אתכן אחרת - דילול השיער מעניק לו נפח. יתרה על כך, דילול מהשורש אסור לשיער מתולתל. נסו לדמיין זאת כך: אם תצמידו שני גפרורים באותו אורך הם יפלו. אם תצמידו לגפרור ארוך גפרור קצר יותר, הוא ימנע ממנו ליפול. רוצה לומר, הקונטרה הפנימית של אורכי השיער הקצרים יותר תומכים בשערות הארוכות יותר ומעניקים להן עוד נפח. 

 

אם מחליטים לדלל, צריך לעשות זאת אך ורק בקצוות. כך, מקבלים התלתלים מרקם רך יותר. שיער ארוך יותר יוצר, בסופו של דבר, נפח מופחת. 

במידה והחלום הרטוב שלכן תמיד כלל אתכן באפרו, כדאי שתדעו שהעונה הפרמננט חוזר לעניינים. במספרות וסלונים שונים לעיצוב שיער יציעו לכן בחורף המתקרב לא מעט פתרונות המיועדים למי שעבורה שיער חלק הוא טרדה. במידה ותרצו לנקוט בשיטת סלסלו זאת בעצמכן, תוכלו להצטייד בחנויות רבות בתכשירים קרמים שיסייעו לכן.